utorok 12. februára 2008

10 nových tipov pre lepšie googlovanie

(Všetci spoločne za lepšie googlovanie na google.sk pozri zdroj)


1. Výber kľúčových slov



  • najprv si rozmyslite, čo hľadáte a ako to najčastejšie nazývajú tí, ktorí stránky vytvárajú (napr. Slovensko je výstižnejšie ako domovina),

  • rozmyslite si, ktoré slovo/slová sú najviac charakteristické, pre to čo konkrétne hľadáte, tzv. kľúčové slová (napr.: dovolenka na Slovensku)

  • pouvažujte nad rôznymi kombináciami, poradím (dôležitejšie na začiatok) a alternatívami (pádom) kľúčových slov (napr.: dovolenka na Slovensku / dovolenka Slovensko / Slovensko dovolenka ).

    Poznámky:


    • google nerozlišuje malé a veľké písmená

    • ak použijete slová v cudzej reči dostanete aj výsledky v cudzej reči napr. Slovakia (bližšie v časti o rozšírenom hľadaní).

    • google neumožňuje vyhľadávanie pomocou zástupných znakov (* ?) ale hviez­dička * označuje zástupné slovo alebo slová: nepr kuchár * kurz nevyhľadá kuchár­sky kurz ale skôr Kuchár - čašník (kurz)

    • google upozorňuje na preklepy. Ak napríklad zadáte Krimnic google.sk vám po­núkne: Mali ste na mysli/Chceli ste hľadať: Kremnica? Je na Vás, či uznáte, že ste urobili preklep alebo nie.

    • google hľadá aj gramatické modifikácie (napr.: slovenské nátura nájde aj sloven­ská nátura). V angličtine (google.com) je gramatika jednoduchšia, a preto je táto vlastnosť prepracovanejšia.


  • spustiť vyhľadávanie (stlačiť Hľadať v Google alebo stačí Enter),

  • ak nedostanete žiadne výsledky, alebo príliš málo výsledkov (napr. dedina Sziragh) skon­trolujte správnosť zápisu slov alebo ich zadajte menej. V opačnom prípade použite viac kľúčových slov (napr. dovolenka Slovensko lacné ubytovanie)

  • skúste podľa prvého pohľadu posúdiť, ktoré slová nechcete vo výsledkoch. Použite operá­tor – (bez medzery) (napr. dovolenka Slovensko lacné ubytovanie -Chorvátsko)

  • pozrite prvé výsledky v poradí, či zodpovedajú vašim predstavám. Ak nie, snažte sa prispô­sobiť alebo zmeniť kľúčové slová a to aj viackrát (napr. Slovensko ubytovanie rezer­vácia / Slovensko ubytovanie lacné / Slovensko ubytovanie katalóg)

  • preklikajte výsledky, ktoré sa najviac podobajú želaným. Všímajte si aj adresy výsledkov (zelené). Ak hľadáte všeobecné informácie, adresy sú zvyčajne krátke. Dlhé a podozrivé adresy, alebo adresy na iných vyhľadávačoch a katalógoch môžete zvyčajne ignorovať. Reklamu (sponzorované odkazy) berte do úvahy len ak si ochotní platiť/objednávať. Ak chcete vidieť naraz viac výsledkov môžete použiť pravý klik a Otvoriť v novom okne alebo si google tak nastaviť.


2. web stránky / písané po slovensky / stránky zo Slovenska



  • Keď vyberiete možnosť: web stránky budú vo výsledkoch zahrnuté výsledky zo všet­kých web stránok (napr.: notebook TravelMate) avšak s ohľadom na to, že používate go­ogle.sk, budú na prvých miestach slovenskí predajcovia. Ak chcete tento notebook kúpiť na Slovensku, potom je to v poriadku, ak však chcete o ňom získať informácie v angličtine, potom je lepšie prejsť na www.google.com.

    Možnosť: stránky písané po slovensky zobrazí pravdepodobne tie výsledky, ktoré majú nastavené kódovania na normu podporujúcu slovenčinu (aj češtinu), čo je napríklad ne­vyhnutné na to aby sa zemepisné názvy pri hľadaní „Slovakia accomodation“ zobrazili správne. Avšak samotné stránky sú v tomto prípade väčšinou v angličtine (táto možnosť zodpovedá nastaveniu jazyka v rozšírené hľadanie).

    Možnosť: stránky zo Slovenska (Región v rozšírenom hľadaní) zobrazí pravdepodobne stránky registrované slovenskými subjektami, čo môžu byť a nemusia byť stránky s top level doménou .sk

  • Z uvedeného vyplýva, že posledné dve možnosti nezodpovedajú presne svojmu popisu. Na­vyše pri prednastavenej možnosti: web stránky vidíte z popisov v akej reči a na akej doméne sú výsledky. Ak do hľadania vložíte slovenské slovo (napr. Slovakia ubytovanie), je pravdepodobné, že dosiahnete len slovenské výsledky.

  • Ak chcete aby ste vyhľadávali len na slovenskej doméne .sk (alebo maďarskej .hu), na­učte sa používať operátor sídlo (site) v rozšírených možnostiach hľadania.


3. Použitie kombinácii AND/OR, Zahrnúť a vylúčiť konkrétne slová (+/-)



  • Google umožňuje vytvárať zložené logické „search queries“ a to pomocou zátvoriek a operátorov OR = alebo a AND = a, ako napríklad: (Sziragh OR Szirák) AND (Neogradiensis OR Novohrad). Poznámka: Zapísanie viacerých slov s medzerou medzi nimi zodpovedá operátoru AND, a preto sa tento operátor nemusí vypisovať. Naopak "or" google.com ignoruje a google.sk ho považuje za normálne slovo, a preto treba or za­dávať ako OR teda VEĽKÝMI PÍSMENAMI (o čom google.sk informuje)

  • Google.com okrem slov and a or ignoruje aj niektoré ďalšie, pretože sa v texte vyskytujú príliš často a spomalilo by sa tak vyhľadávanie, medzi tieto tzv. stop words patria aj: the, where, how, what, a mnoho podobných jednoduchých krátkych slovíčok. Ak teda zadáš vyhľadávať how to install windows, google bude vyhľadávať len install windows, preto ak potrebuješ do svojho vyhľadávania zahrnúť niektoré z týchto slovíčok, musíš použiť znamienko plus: +how +to install Windows. Ak chceš naopak niektoré slova vylúčiť mu­síš použiť znamienko mínus: čiže ak ta zaujíma inštalácia windows ale chceš vylúčiť windows 98 použi kľúčové slova: +how +to install windows -98. V tomto prípade google nájde všetky stránky ktoré obsahujú install windows a zároveň aj slova how a zároveň vylúči stránky ktoré obsahujú číslo 98


4. Fráza ("")



  • Ak chcete aby google vyhľadal úplne presne to, čo zadáte, použite „frázu“, teda zadanie vy­hľadávaného reťazca s úvodzovkami: "how to install Windows". Google vyhľadá stránky ktoré obsahujú presnú frázu how to install Windows, teda všetky slová ako sú uvedené a idú presne za sebou tak, ako boli zadané. Výsledkov bude samozrejme menej.


5. Synonymá



  • v prípade, že potrebujete nájsť vhodné kľúčové slovo, ale žiadna vhodná alternatíva slov vám nenapadne, skúste použiť vyhľadávanie pomocou synoným. Napríklad hľadané je synonymom k slovu elderly, použite príkaz ~elderly a google vyhodí rôzne možnosti ako napríklad: senior, older, aged, ... Ak chcete aby zobrazil len výsledky bez pôvodného slova zadajte: ~elderly -elderly


6. Podobne stránky



  • ak ste našli stránku, ktorá vyhovuje svojim obsahom a chcete nájsť ďalšie s podobným za­meraním použite príkaz related,

  • napríklad ak chcete nájsť stránku s podobným zameraním ako www.sme.sk, pomocou related:sme.sk google vyhľadá ďalšie "informačné" serveri v slovenskom jazyku, ako naprí­klad pravda.sk, bleskovky.sk, atd... Poznámka: závisí od dôslednosti kategorizácie google, ktorá nie je až taká dobrá v slovenskom jazyku.


7. Ostatne vyhľadávacie operátory (použitie rozšíreného hľadania)


Podobne ako operátor related existujú aj ďalšie príkazy, ktoré určujú google obmedziť vy­hľadávanie tak, aby obsahovalo aj určitú špecifickú vlastnosť. Použitie je možné dvoma spô­sobmi: 1. kliknutím na Rozšírené hľadanie alebo priamo zadaním operátor:parameter


operátory:



  • allinanchor: vyhľadávanie viacerých slov len v názvoch odkazov na stránke

  • allintext: vyhľadávanie viacerých slov len v texte stránok

  • allintitle: vyhľadávanie viacerých slov len názvoch stránok

  • allinurl: vyhľadávanie viacerých slov len v názvoch webových adries

  • filetype: vyhľadávanie len súborov určeného formátu

  • inanchor: vyhľadávanie len jedného slova len v názvoch linkov na stránke

  • intext: vyhľadávanie len jedného slova len v texte stránok

  • intitle: vyhľadávanie len jedného slova len v názvoch stránok

  • inurl: vyhľadávanie len jedného slova len v názvoch webových adries

  • site: výsledky z webovej lokality alebo z domény


Príklad: jablko site:.cz vyhľadá jablko ale len na českom webe.


8. Vyhľadávanie špecifických faktov (v angličtine)


Mnoho faktických informácii dokáže google zodpovedať celkom presne a nad ostatné vý­sledky vyhľadávania uvedie konkrétnu odpoveď, napríklad:



  • dokáže zodpovedať aká je populácia veľkých miest, krajín: population Slovakia

  • dokáže zodpovedať kde sa narodil Mark Twain: birthplace mark twain

  • kedy sa narodil Bill Clinton: birthday bill clinton

  • kedy zomrel Bruce Lee: die bruce lee

  • kto je prezident Slovenska: president Slovakia

  • taktiež dokáže byt veľmi nápomocný operátorom define. Pomocou tohto operátora môžeš klásť googlu priame otázky, resp. namiesto what is watergate a preklikavania všetkých strá­nok, môžeš zadať priamo define:watergate a google ti "povie" priamu odpoveď: "Scandal that led to Nixon's resignation in 1974 after..."


9. Google služby



  • Google kedysi podporovalo otvorený projekt Google Directory (po slovensky katalóg), kde sú usporiadane a zoradene stránky podľa obsahu a kategórie. Okrem vyhľadávania na webe a v katalógu je možné na google.sk hľadať priamo podľa rovnakých zásad aj medzi Obrázkami, Skupinami a Fotografiami(Picassa). V anglickej verzii sú navyše ešte Maps, News a Shopping. Google samozrejme všade pchá svoj emailový program Gmail. V poslednom období zaviedli iGoogle, ktoré umožňuje vlastné nastavenie blokov na vy­hľadávacej stránke. Škoda, že ešte veľa nástrojov ako napr. Language Tools a pod. nie sú v slovenčine.


10. Ostatné špecializované google vyhľadávače


Pomocou Rozšírené hľadanie/Všetko o google je v angličtine na http://www.google.sk/intl/sk/help/features.html ďalších asi 30 špecializovaných služieb

Tento text vznikol ako reakcia na Michal Csanaky http://csanaky.blog.sme.sk/c/72015/10-tipov-pre-lepsie-googlovanie.html , ktorý bol prekladom http://www.informit.com/articles/article.asp?p=675274&seqNum=1&rl=1 a z dôvodu že http://www.google.sk/intl/sk/help.html a http://www.google.sk/support/ nie sú preložené kompletne do slovenčiny. Google má v originály 6 tipov: http://www.google.com/support/bin/static.py?page=faq.html&hl=sk#anchor_link_4

2 komentáre:

Lektor povedal(a)...

Páči sa mi tento blog i tento článok. Je veľmi užitočný a dobre a prehľadne spracovaný čo do obsahu ale aj čo do grafickej úpravy.
Predpokladám, že článok bude mať vysokú odozvu a dobré ohodnotenie od čitateľov.
Prajem veľa úspechov.

Lektor povedal(a)...

Ešte doplním maličkosť:
V základnom nastavení blogu je prednastavený čas na nejakú tichooceánsku oblasť. Treba to upraviť cez:
Nastavenia/Formátovanie
vybrať na príslušnej roletke časové pásmo.

Zdravím OK!